خواص پوکه معدنی که بسیار کاربردی هستند

تاثیر اکولوژیک پوکه معدنی در کشاورزی مدت‌هاست نظر محققین را به خود جلب کرده است. هر ساله در حیطه کشاورزی و باغبانی پامیس مورد آزمایش قرار می‌گیرد. خوشبختانه اغلب نتایج بر تاثیر مثبت این ماده معدنی بر طبیعت تاکید داشته است.

پوکه در طبیعت به شکل معدنی یافت می‌شود. پوکه معدنی به عنوان یکی از کانی‌های سیلیسی در طبیعت توجه ویژه انسانها را قرن‌ها به خود جلب کرده است. کاربرد پامیس علاوه بر صنعت ساختمان، نساجی، صنعت رنگ و … در حیطه کشاورزی رشد چشمگیری داشته است.

پوکه معدنی پوکه معدنی

اگر میپرسید پوکه معدنی چیست بر روی پوکه معدنی کلیک نمایید.

پوکه معدنی به دلیل خلل و فرج بیشتر از وزن خود می‌تواند مایعات را جذب کند. پوکه می‌تواند چند برابر وزن خود آب جذب کند. به عنوان تمیزکننده در صنعت توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. به صورت ترکیب با مواد دیگر به صورت آلودگی‌زدایی مورد استفاده در صنعت است.

از مزایای بتن ساخته شده از پوکه معدنی عدسی میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

بتن سبک علاوه بر مقاومت بالاتر انعطاف بالاتری نیز دارد و مقاومت بیشتری در برابر خمشی ایجاد می کند که در برابر بتن معمولی بسیار بهتر عمل میکند.
و موجب تقویت مقاومت در برابر انواع اتفاقات و بلایای طبیعی همچون طوفان ,پس لرزه و غیره میشود و مقاومت فشاری بسیار عالی را نیز دارد
از دیگر ویژگی های عالی آن میتوان به قابلیت کارکرد بتن خرد شده، به ویژه در اره، حفاری و یا ناخن است.
همچنین به دلیل ساختار آن بسایر مناسب برای ساخت و ساز و استفاده در ساختمان هایی که در مناطق سرسیر ساخته میشوند میباشد زیرا به دلیل
انعطاف و تحمل فشار بالای ان دچار شکستگی و  خردشدن نمیشود.

پوکه معدنی در کشاورزی

در کشاورزی بخاطر جذب بالای آب و نگهداری آب کاربرد زیادی دارد. پوکه به عنوان عایق در سردخانه‌ها، گرمخانه‌ها حتی ساخت و ساز ساختمان حایز اهمیت است. به منظور عایق سازی لوله‌های ساختمانی، سبک سازی ساختمان، تولید قطعات و بتن‌های سبک بکار گرفته می‌شود.

نقش پومیس در کشاورزی

تابحال کمتر دیده شده است که پوکه معدنی در خاک کشاورزی آلودگی ایجاد کند. علیرغم اینکه کودهای شیمیایی باعث آلودگی آب‌های زیر زمینی می‌شوند، پامیس از این مشکل مبراست. پوکه معدنی در خاک نقش جاذب عناصر سمی سنگین را داراست. بنابراین می‌توان به تاثیر مهم اکولوژیکی آن پی برد.

پومیس در خاک از رشد سموم مختلف و خطرناک به خصوص افلاتوکسین جلوگیری می‌کند. همچنین از اثرات مخرب سموم در ساقه و برگها می‌کاهد. ویژگی منحصر به فرد پوکه معدنی در کشاورزی سبب تولید و تهیه محصولات کشاورزی سالم‌تر می‌شود. کاهش حضور این سم‌ها در برگ‌ها، ساقه‌ها و دانه گیاه به تناسب مصرف آن توسط دام و در نهایت افزودن آن به غذای حیوانات باعث تولید پروتئین سالم‌تر می‌گردد.

پوکه معدنی به دلیل جذب آب خوب و نسبتا بالا رطوبت دهی را در خاک افزایش داده و ریشه گیاه کم آب نمی‌شود.

منبع:https://geology.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 − نه =

فهرست
تماس با ما