آیا قیمت مصالح ساختمانی در سال ۹۸ ارزان می‌شود؟

قیمت مصالح ساختمانی در نگاه رئیس اتحادیه مصالح:

رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی تهران می‌گوید:

معتقدیم چنانچه نرخ ارز در سال 98 به سمت تک نرخی شدن و روند باثباتی را طی کند

قیمت مصالح ساختمانی ارزان خواهد شد.

در این شرایط که اقتصاد کشور آبستن برخی تحولات سیاسی است نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی نسبت به قیمت اجناس برای سال ۹۸ داشت. معتقدیم چنانچه قیمت دلار در سال ۹۸ روند به سمت تک‌نرخی شدن و روند باثباتی را طی کند، قیمت مصالح ساختمانی ارزان خواهد شد.

اسماعیل کاظمی افزود: به هر حال نوسان قیمت دلار در افزایش قیمت مصالح ساختمانی یا هر کالای دیگر بی‌تاثیر نیست. در حقیقت تمام کالاهای تولید داخلی به نوعی به طور غیر مستقیم با نرخ دلار در ارتباط است.

او با اشاره به تاثیر افزایش نرخ بنزین بر قیمت مصالح ساختمانی اظهار کرد: نرخ بنزین هم به‌طور غیرمستقیم بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی تاثیر دارد که امیدواریم با مدیریت مدیران دولتی این نرخ به شکل صحیحی افزایش یابد.

کاظمی گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه فضای کلان کسب‌وکار وضعیت قابل قبولی ندارد اما در حوزه مصالح ساختمانی با هیچ کمبودی مواجه نیستیم.

برای دیدن قیمت پوکه معدنی سال 99 کلیک کنید

 

پیشبینی قیمت مصالح

پیش‌بینی قیمت مسکن در ماه‌های آتی به عوامل متعددی بستگی دارد و بطور دقیق قابل پیش‌بینی نیست. اما با توجه به شواهد موجود و بررسی فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت مسکن می‌تواند راهنمای پیش‌بینی قیمت مسکن در ماه‌های آتی و نیمه اول سال آینده باشد.

چنانچه روند افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته را بررسی می‌کنیم در می‌یابیم که در آذرماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۹۲ درصدی برخوردار بوده است.

همچنین افزایش قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آذرماه نسبت به ماه قبل از آن با رشد ۴٫۱ درصدی مواجه بود. طبق نظر کارشناسان و پیش‌بینی قیمت مسکن، در دو ماه پایانی سال جاری افزایش قیمت مسکن به صفر نزدیک می‌شود بطوریکه در پایان سال به حالت ثبات خواهد رسید.

پیش‌بینی قیمت مسکن در نیمه اول سال آینده نیز حاکی از ثبات نسبی بازار و قیمت‌ها خواهد بود. در چنین شرایطی بازار برای خریدار مهیا شده و در صورت توانایی تامین مالی خرید و فروش مسکن رونق خواهد گرفت.

اما چیزی که در این میان حائز اهمیت است این است که افزایش قیمت ناگهانی مسکن موجب کاهش تقاضای ناشی از عدم قدرت و توانایی خرید متقاضیان واقعی گردیده است. در این وضعیت احتمال شروع دوره رکود تورمی وجود خواهد داشت.

قیمت فعلی مصالح

قیمت مصالح ساختمانیمصالح ساختمانی برای سازندگان ارزان می‌شود

قیمت مصالح : در عین حال رئیس اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که تورم ۶۰ درصدی مصالح ساختمانی تا چه میزان در گرانی خانه اثرگذار است؟ به تجارت‌نیوز می‌گوید: بعد از قیمت زمین، مصالح ساختمانی در قیمت خانه اثرگذار است. قطعا بدون مصالح ساختمانی نمی‌توان خانه ساخت. زمانی که قیمت مصالح ساختمانی ۶۰ درصد گران می‌شود، به دنبال آن نیز قیمت خانه تاثیر می‌پذیرد.

مصطفی قلی خسروی می‌افزاید: در این شرایط گفته می‌شود که قرار است مصالح ساختمانی را ۴۰ درصد ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسانند. این در حالی است که ۸۵ درصد از اقلام ما در بخش مصالح ساختمانی تولید داخل است و عموما نباید گرانی قیمت ارز در این کالاها اثرگذار باشد.

او اظهار می‌کند: اقلامی همچون سیمان، تیرآهن و میلگرد جز صنایعی هستند که مدیریت قیمت‌گذاری آنها بیشتر در اختیار دولت است. بنابراین دولت باید بر قیمت این اقلام نظارت و کنترل بیشتری داشته باشد.

نظر برخی از کارشناسان در رابطه با قیمت مسکن

محمد مهدی مافی:

چگونگی مواجهه اقتصاد ایران با شاخص‌های کلان در سال آینده، وضعیت بازار مسکن را نیز مشخص خواهد کرد؛ بازاری که رکود، تورم یا بازگشت سفته‌بازان بخشی از سناریوهایی است که برایش متصور است.

منصور غیبی:

پیش‌بینی ما از بازار مسکن سال ۹۹ این است که قیمت مسکن در سال آتی براساس نرخ تورم و به طور خوش‌بینانه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد خواهد کرد.

محمدعلی ربانی:

در سه ماهه سال ۹۹ طبق گفته فعالان بازار قیمت رهن و اجاره مسکن در بعضی از نقاط تهران به بیش از ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ این در حالی است که در نقاط متوسط و ضعیف شهر نیز قیمت رهن و اجاره تا ۳۰ درصد رشد خواهد کرد.

سید محمد مرتضوی:

عضو هیات رییسه کانون انبوه‌سازان با بیان این‌که برای بازار مسکن در سال آینده رونقی نمی‌بینم گفت: اگر با همین روند جلو برویم سال آینده نهایت افزایش قیمت مسکن در حد تورم عمومی خواهد بود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: در چند ماه اخیر قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که قیمت مصالحی مانند آهن آلات و پروفیل ساختمانی بسیار بالا رفته است.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از خانه ملت، علیم یارمحمدی عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عبور حجم نقدینگی از میزان دو هزار میلیارد تومان، گفت: افزایش حجم نقدینگی برای تمام بازارهای اقتصادی یک خطر است، زیرا در کشور سازوکار درست برای هدایت نقدینگی به سمت تولید به ویژه ساخت و ساز مسکن وجود ندارد.

هجوم نقدینگی موجب افزایش چشمگیر قیمت در بازار مسکن شد

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه کار کارشناسی و مطالعه دقیق روی بازار مسکن صورت نگرفته است، این مسئله در دهه اخیر موجب شده که این اعتبارات آسیب زننده باشد، در دو سال اخیر نیز بار دیگر این مشکل رخ داد و هجوم نقدینگی موجب افزایش چشمگیر قیمت در بازار مسکن شد.

وی گفت: متأسفانه نقدینگی در دست مردم همواره به جای تقویت تولید به عرصه خرید و فروش و واسطه گری کشیده است، در بهترین حالت مردم عادی با هدف حفظ ارزش سرمایه شان، این اعتبارات به سمت خرید و فروش مسکن، ارز، طلا و خودرو می کشانند که این مسئله بازار را دچار عدم تعادل اقتصادی می کند.

افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی

یارمحمدی افزود: قطعا نمی توان عامل تمام افزایش قیمت ها را هجوم نقدینگی دانست، متأسفانه در چند ماه اخیر قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که قیمت مصالحی مانند آهن آلات و پروفیل ساختمانی بسیار بالا رفته است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی به صورت مستقیم بر افزایش قیمت تمام مسکن اثر می گذارد، بنابراین دولت و وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به ساماندهی بازار مصالح اقدام کند، هر چند که بخشی از قیمت ها در بازار مصالح به صورت آزاد و در قالب عرضه و تقاضا کشف می شود.

وضعیت قیمت پوکه معدنی :

پوکه معدنی یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی میباشد که برای کف ساختمان ها و برای شیب سازی و ساخت پل و تونل کاربرد بسیار بالایی دارد لذا از این رو تغییر قیمت در این مصالح ساختمانی تاثیر بر قیمت پوکه معدنی نیز خواهد داشت برای مشاهده قیمت بروز بر روی پوکه معدنی کلیک نمایید.

برای خرید پوکه معدنی میتوانید با شماره 09186672801 تماس حاصل فرمایید تا با بهترین قیمت پوکه مورد نیاز خود را تهیه نمایید و در محل مورد نظر خود تهیه بگیرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × 1 =

فهرست
تماس با ما